Vodič za putovanje na Lanzarote
U ovom tekstu vas vodimo kroz Lanzarote. Neverovatno vulkansko ostrvo koje nas je totalno raspametilo svojim neobičnim pejzažima i kristalno čistim morem. Vodićemo vas kroz najlepša mesta na ostrvu, ali ćemo vam dati savete i preporuke kako da najbolje iskoristite svoje putovanje.
Kako doći do ostrva
Najbolji i najjednostavniji način jeste da se dođe avionom. Postoje direktni letovi iz velikih evropskih gradova do aerodroma “Arrecife”, ali ako ne možete da pronađete direktan let, opcija sa presedanjem je takođe dostupna. Takođe, ukoliko dolazite sa nekog drugog Kanarskog ostrva do Lanzarotea možete stići trajektom. Trajekti redovno saobraćaju iz Fuerteventure, Gran Kanarije i Tenerifa.
Mi smo do Lanzarota putovali iz Budimpešte direktnim letom, dok nas je iz Beograda do aerodroma vozio kombi prevoz “Terra Travel” koji funkcioniše po principu od vrata do vrata.
✈️ Potražite najbolje letove za Lanzarote
Iznajmljivanje automobila
Kao i na svakom ostrvu, iznajmljivanje automobila je preporučljivo. Putevi na Lazaroteu su zaista fantastični, a ono što je posebno privlačno jeste to što nema velikih gužvi.
Parking je uglavnom dostupan svuda i često je besplatan, posebno u turističkim zonama. Iznajmljivanje automobila omogućiće vam lakše kretanje i pružiti više slobode u istraživanju skrivenih kutaka ostrva. Takođe, benzinske pumpe su prisutne na svakom koraku, pa ne morate brinuti o tome gde ćete napuniti rezervoar.
🚗 Ukoliko planirate da iznajmite auto na Lanzaroteu, naša preporuka je da to uradite preko sajta „Discover cars“. Na njemu možete pronaći ponude velikih kompanija za rentiranje automobila, tako da ćete sigurno pronaći nešto što vama odgovara.
(Ukoliko iznajmite auto preko ovog linka, mi dobijamo mali procenat od strane agencije, a vi plaćate istu cenu. Hvala Vam! 🙂 )
Smeštaj
Na Lanzaroteu postoji nekoliko odličnih lokacija za smeštaj, u zavisnosti od toga kakav odmor planirate. Ovo su neke opcije:
“Playa Blanca”: Idealno za luksuzan odmor na plažama, blizu Nacionalnog parka Timanfaja.
“Puerto del Carmen”: Super plaže i super noćni život.
“Costa Teguise”: Opuštena zona, odlična za porodice, sa lepim plažama i blizinom atrakcija.
“Arrecife”: Glavni grad, za urbanu atmosferu i autentičnu lokalnu kulturu.
“Haria”: Mirno selo na severu, savršeno za ljubitelje prirode i tišine.
Mi smo ovoga puta smešteni u mestu “Teguise” u apartmanu “Apartamentos Anjomacar II” i zaista smo bili zadovoljni kako samim smeštajem tako i lokacijom. Na ovom linku možete videti kako on izgleda.
🛏️ Smeštaje u Lanzaroteu možete pretražiti u boxu ispod ili na ovom linku – Pronađi smeštaj.
(Ukoliko rezervišete smeštaj preko ovog linka, mi dobijamo mali procenat od strane Bookinga, a vi plaćate istu cenu. Hvala Vam! 🙂 )
Koliko dana je dovoljno za posetu
Za istraživanje Lanzarotea, idealno je planirati barem 5 do 7 dana. Mi smo proveli 7 dana na ostrvu, što nam je omogućilo da u potpunosti uživamo u svim glavnim atrakcijama i pronađemo vremena za opuštanje.
Najbolje vreme za posetu
Lanzarote je ostrvo sa suncem i stabilnim temperaturama tokom cele godine, sa prosekom koji se kreće od 17 stepeni zimi do 25 stepeni leti. Ipak, najbolji meseci za posetu Lanzaroteu su septembar i oktobar. Tokom tog perioda, temperature su više, i u vazduhu i u vodi, nema toliko vetra, a šanse za kišu su minimalne.
Mi smo posetili Lanzarote početkom jula i u tom periodu temperatura vode bila je nešto hladnija, a vetrovi su bili prilično jaki. Tokom večeri, potrebna je bila jakna zbog nižih večernjih temperatura.
Šta posetiti na ostrvu
“Cueva de los Verdes”
“Cueva de los Verdes” je neverovatan sistem vulkanskih pećina star hiljadama godina, koji je nastao zahvaljujući erupcijama vulkana “La Corona”. Lava koja je izlazila tokom ovih erupcija stvorila je mrežu fascinantnih tunela i komora ispod površine tla. Kada se lava povukla, ostale su ove jedinstvene pećine koje danas možemo istraživati. Unutar pećina nalazi se i prostor za koncerte, gde se često održavaju događaji uz izvanrednu akustiku.
Poseta Cueva de los Verdes moguća je svakog dana od 10:00 do 16:00, a obilazak traje otprilike 45 minuta i odvija se u malim grupama, pa je moguće da ćete morati malo da sačekate pre nego što započnete svoju turu. Ulaznice možete kupiti na licu mesta ili na ovom linku.
Ovo je jedno od najzanimljivijih mesta na ostrvu koje od srca preporučujemo, jer pruža zaista nesvakidašnje iskustvo.
“Jameos del Agua”
“Jameos del Agua” je jedna od najpoznatijih atrakcija na Lanzaroteu koja se nalazi blizu “Cueva de los Verdes” i predstavlja jedinstven spoj prirode i umetnosti. Ovo mesto se nalazi unutar vulkanskog tunela koji je formiran erupcijom vulkana “La Corona” pre nekoliko hiljada godina.
Poznati španski umetnik i arhitekta, Cesar Manrique, pretvorio je ovaj prirodni fenomen u impresivan kulturni centar. Glavna karakteristika “Jameos del Agua” je prirodno jezero unutar vulkanskog tunela. U ovom jezeru živi endemska vrsta belih rakova, poznata kao “Munidopsis polymorpha”, koja je postala simbol ovog mesta.
Ovde se takođe nalaze koncertna dvorana, restoran, i muzej koji istražuje vulkansku aktivnost i geologiju ostrva. Ulaznice možete kupiti na licu mesta ili na ovom linku.
“Punta Mujeres”
Punta Mujeres je šarmantno ribarsko selo koje je poznato po svojim prirodnim bazenima, autentičnoj atmosferi i mirnom okruženju. Ukoliko posećujete “Jameos del Agua” i “Cueva de los Verdes” ovo selo može da vam bude simpatična usputna stanice gde se čak možete i okupati. Jedna od glavnih karakteristika “Punta Mujeresa” su prirodni bazeni koji su stvoreni u vulkanskim stenama duž obale.
Ovi bazeni se pune morskom vodom tokom plime i predstavljaju idealno mesto za opuštanje i plivanje u kristalno čistoj vodi. Smeštaj u ovom selu možete pronaći na ovom linku.
“Mirador del Rio”
“Mirador del Río” je jedan od najlepših vidikovaca na Lanzaroteu, na visini od oko 475 metara. Ovaj vidikovac nudi spektakularan pogled na ostrvo “La Graciosa” i Atlantski okean. Vidikovac je delo Cesara Manriquea, koji je dizajnirao ovaj prostor tako da se savršeno uklopi u prirodni pejzaž.
Ovaj umetnik je koristio prirodne materijale i organske oblike kako bi stvorio harmoničnu strukturu koja se gotovo neprimetno stapa sa okolinom. Unutrašnjost vidikovca karakterišu veliki prozori koji omogućavaju posetiocima da uživaju u neverovatnom pogledu. Tu vam se nalazi i mali kafić, gde za razumnu cenu možete naručiti kafu i uživati i pogledu.
Ulaznice možete kupiti na licu mesta ili na ovom linku.
Plaža “Risco”
“Playa del Risco” je skrivena plaža na severu Lanzarotea, a koja je poznata po svojoj netaknutoj prirodi, dramatičnim pejzažima i kristalno čistoj vodi. Ovo je ujedno i jedno od najlepših i najizolovanijih mesta na ostrvu, idealno za one koji traže mir i autentičan doživljaj prirode.
Ono što je nezgodno kod ove plaže jeste to što da bi došli do nje potrebno je da se dobro pomučite. Do plaže se može doći pešice strmom stazom koja se spušta niz liticu, poznatom kao “Camino de los Gracioseros”. Ova staza je nekada služila kao put za stanovnike “La Graciose” koji su trgovali sa Lanzaroteom. Iako dolazak do “Playa del Risco” zahteva napor, putovanje se definitivno isplati zbog njene jedinstvene lepote i mira koji pruža. Preporučuje se da ponesete dovoljno vode i hrane, jer u blizini nema prodavnica ili kafića.
Plaža “Famara”
“Playa de Famara” je jedna od najpoznatijih plaža na Lanzaroteu, poznata po svojim prostranim peščanim prostranstvima, impozantnim liticama i savršenim uslovima za surfovanje, “kitesurfing” i “windsurfing”. Zbog svojih stalnih vetrova i talasa, Famara privlači surfere iz celog sveta.
Smeštena na severozapadnoj obali ostrva, ova plaža je omiljena destinacija za ljubitelje prirode i adrenalina. Plaža je dugačka oko 6 kilometara, što je čini jednom od najdužih na ostrvu.
Bašta kaktusa (“Jardin de Cactus”)
“Jardin de Cactus” je jedno od najlepših i najposebnijih mesta koje smo posetili na Lanzaroteu. Ono je prepoznatljivo po svojoj jedinstvenoj kolekciji kaktusa i umetničkom pejzažu. Ovo neverovatno kreativno mesto predstavlja završni rad Cesara Manriquea, koji je pretvorio bivši kamenolom u pravo umetničko delo. On je spojio prirodne elemente i umetnost, stvarajući vrt u kome se nalazi preko 450 različitih vrsta kaktusa sa 5 kontinenta.
Savet je da dođete što ranije kako biste izbegli gužve. Radno vreme je od 10-17h. Ulaznice možete kupiti na licu mesta ili na ovom linku.
“Timanfaya” nacionalni park
Nacionalni park “Timanfaya” nesumnjivo je jedno od najimpresivnijih područja na ostrvu. Timanfaya nije samo jedan vulkan, već čitav vulkanski kompleks, danas zaštićen kao prirodni park. Unutar njegovih granica nalazi se više vulkana, a cela teritorija parka prekrivena je vulkanskim naslagama, koje su rezultat snažnih erupcija koje su drastično izmenile pejzaž ostrva. Oko 20.000 hektara zemlje prekriveno je lavom, pepelom, vulkanskim bombama…
Erupcije koje su oblikovale ovaj park dogodile su se u dva perioda. Prvi, duži period trajao je šest godina, od 1730. do 1736. godine, kada su erupcije “Montanas del Fuego” preoblikovale ostrvo. Drugi period erupcija dogodio se u kraćem vremenskom rasponu, ali je ostavio podjednako snažan trag na ovom impresivnom vulkanskom krajoliku.
Nacionalni park “Timanfaya” se može posetiti na nekoliko načina:
1. Organizovanom autobuskom turom (“Ruta de los Volcanes”): Ovo je najpopularniji način za istraživanje parka. Autobus vodi posetioce kroz spektakularne delove parka, prolazeći pored vulkanskih kratera, lavinih polja i drugih geoloških formacija.
2. Pešačkim stazama: Iako su pešačke staze u parku ograničene kako bi se zaštitio osetljiv ekosistem, postoje vođene ture na određenim rutama koje omogućavaju bliži kontakt sa vulkanskim pejzažem. Jedna od najpoznatijih staza je “Ruta Tremesana”, koja vodi kroz neka od najzanimljivijih područja parka.
3. Vožnja automobilom do restorana “El Diablo”: Posetioci mogu voziti do restorana “El Diablo”, koji se nalazi unutar parka. Ovde se mogu diviti vulkanskom pejzažu dok uživaju u obroku pripremljenom na prirodnoj vulkanskoj toploti. Pored restorana, postoji i nekoliko tačaka za posmatranje gde posetioci mogu doživeti geotermalne demonstracije.
Po našem mišljenju kada dođete na Lanzarote jedna od prvih stvari koje treba da uradite jeste da posetite Vizitorski centar Timanfaje. Tu ćete moći da kupite ulaznice za nacionalni park i da se raspitate koja tura vam najviše odgovara. Radno vreme centra je od 08.30-16.30h.
Takođe, postoje i neke organizovane ture iz većih gradova na ostrvu sa vodičima koje možete pogledati na linkovima ispod.
“Caldera Blanca”
Dan kada smo pešačili do kratera vulkana Blanka je jedan od najuzbudljivih dana na našem putovanju. Staza za pešačenje nije previše naporna ali treba uzeti u obzir da traje skoro 3 sata u oba pravca. Za ovu avanturu je neophodno imati dobru obuću jer teren nije baš ravan.
Staza prolazi kroz polje lave, poznato kao “Malpais de la Corona”, koje je nastalo tokom velikih vulkanskih erupcija u 18. veku. Nakon prolaska kroz polje lave, staza vodi ka samom vrhu “Caldere Blance”. Krater je jedan od najvećih na ostrvu, sa prečnikom od oko 1,2 kilometra. Uspon do ivice kratera je blag, traje neko vreme, ali vas na kraju čeka spektakularni pogled na unutrašnjost kratera i okolni pejzaž. Takođe, imajte na umu da na vrhu duva jak vetar tako da svakako ponesite neku jaknu sa sobom. Isto tako ponesite i dosta vode jer kad stignete na lokaciju nećete imati gde da je kupite. Odmah da vas upozorimo i na to da WC-a takođe nema.
“La Geria”
Iako je celo ostrvo Lanzarote neobično, “La Geria” je jedno od najposebnijih i najlepših područja na Lanzaroteu, koje je poznato po svojim jedinstvenim vinogradima i spektakularnim vulkanskim pejzažima.
Najjednostavniji način da se istraži “La Geria” je vožnja automobilom kroz ovo područje. Duž glavnog puta, koji prolazi kroz srce vinogradarske zone, možete uživati u prelepim pogledima na vinograde u obliku polumeseca, zasađene u vulkanskom pepelu.
Vinova loza na ovom ostrvu je poznata po specifičnom načinu uzgajanja. Ona raste u vulkanskim jamama zvanim “hoyos” koji štite lozu od jakih vetrova i pomažu u zadržavanju vlage u suvoj klimi ostrva. Vulkanski pepeo obogaćuje tlo mineralima, što doprinosi jedinstvenom ukusu vina. Lanzarote je poznat po vinu Malvasia, koje ima poseban ukus zahvaljujući vulkanskom tlu.
Mnoge vinarije su otvorene za posetioce. Tokom poseta, vinari objašnjavaju proces uzgoja loze u tako neobičnim uslovima, a posetioci mogu uživati u autentičnim ukusima vina koje potiču iz ove jedinstvene zemlje.
Vinarija u kojoj smo mi bili se zove “Bodega STRATVS”.
“Teguise”
Najšarmantniji grad na Lanzaroteu nam je “Teguise”. Kao nekadašnja prestonica ostrva, Teguise zrači karakterističnim kolonijalnim stilom. Ovde je samo potrebno da se izgubite u njegovim uskim i kaldrmisanim ulicama.
Ono što nam se posebno dopalo što smo ovde imali veći izbor autentičnih kafića i restorana. Naša preporuka je za veganski restoran “Esquina Teguise”.
Kuća-muzej “LagOmar”
Kuća-muzej “LagOmar” je jedno od najšarmantnijih arhitektonskih dela Cezara Manrikea koje smo imali priliku da vidimo na Lanzaroteu. Imali smo utisak kao da smo zakoračili u crtani film “Kremenkovi”.
Kuća nosi ime po glumcu Omaru Šarifu, koji je bio njen prethodni vlasnik. Početkom 70-ih, poznati glumac je došao na Lanzarote da snima film „Misteriozno ostrvo“, zaljubio se u ovu kuću i kupio je, iako je navodno nije dugo posedovao. Zanimljivo je da je britanski investitor San Benadi, svestan Šarifove sklonosti ka kartama, izazvao glumca na partiju bridža sa opkladom na kuću, koju je Šarif, nažalost, izgubio.
“LagOmar” muzej je posebno poznat po svom kreativnom arhitektonskom dizajnu, koji uključuje zapanjujuće elemente poput integrisanih bazena i vrtova, stvorenih da se usklade sa vulkanskim pejzažom Lanzarotea.
Posebnu pažnju privlači i ambijent muzeja, sa predivnim terasama i vrtovima koji omogućavaju posetiocima da uživaju u prelepom okruženju dok istražuju izložbe.
“Las Grietas”
“Las Grietas” su prirodne pukotine koje su nastale kada se lava, tokom vulkanskih erupcija, brže hladila i formirala duboke kanjone. Ove pukotine su vidljive kao uski, ali duboki kanjoni u vulkanskom zemljištu, sa jasno izraženim zidovima koji su pretrpeli eroziju tokom vremena.
Parking je dostupan pored puta, gde mnogi posetioci prelaze put, ali postoji i mali prolaz ispod njega za lakši pristup. Kada pređete put idite levo i samo pravo, pa ćete sa desne strane videti pukotine. NEMOJTE ići desno i penjati se uz brdo iako postoji staza. Ljudi idu njom pa smo tako i mi pogrešili i skrenuli sa puta.
Ove pukotine nude više opcija za istraživanje, a ne samo jednu. Najveća i najpoznatija pukotina često je prepuna turista, pa je najbolje posetiti je rano ujutru ili tokom radnih dana kako biste izbegli gužvu. Ovo mesto nas je neverovatno podsetilo na Rosomačke lonce kod Stare planine.
Vulkan “El Cuervo”
Vulkan “El Cuervo” je poseban jer se za njega veruje da je prvi eruptirao u Timanfaji. Tokom njegove erupcije, jedna od padina vulkana je popustila, omogućivši lavi da teče ka okolnim ravnicama, ostavljajući ulaz kroz koji danas bez poteškoća možemo da prođemo do njegovog kratera.
Krater je manji, ali izuzetno slikovit, sa crnim stenama koje su rezultat hlađenja lave. Šetnja do kratera nije teška ni velika, a čak možete da napravite i krug oko vulkana. Nama je šetnja oko celog vulkana trajala oko sat vremana.
“Montana Colorada”
“Montana Colorada” je neverovatno fotogeničan vulkan zbog svojih crvenkastih nijansi. Tokom šetnje stazom oko vulkana imate prilike da vidite “vulkansku bombu”, koja je izbačena u vazduh tokom erupcije vulkana.
Plaža “Papagayo” i ostale plaže koje se nalaze u okviru prirodnog spomenika “Parque Natural de los Ajaches”
Plaža Papagayo je jedna od najlepših i najpoznatijih plaža na Lanzaroteu, smeštena u okviru prirodnog spomenika “Parque Natural de los Ajaches”. Ova prelepa uvala je poznata po svom zlatnom pesku i kristalno čistoj vodi, idealna za opuštanje i uživanje u suncu.
Pored Papagayo plaže, u okviru prirodnog spomenika nalaze se i druge prelepe plaže, poput “Playa Mujeres” i “Playa del Pozo”. Svaka od njih nudi svoj jedinstven šarm, sa zlatnim peskom i prelepim pogledima na more.
Da biste došli do plaže “Papagayo”, potrebno je platiti malu taksu za ulazak u prirodni park. Nama to ovoga puta niko nije tražio, ali ipak da znate da postoji šansa da vam se naplati.
Da biste ušli u ovo područje, morate da vozite nekoliko kilometara po neasfaltiranoj stazi koja je u prilično lošem stanju. Parking kod plaže je veliki, ali se brzo popuni zbog čega treba što pre da dođete i zauzmete najbolja mesta. Postoje dva restorana iznad plaže. Nemaju baš najbolje recenzije na internetu, ali su svakako super mesto ukoliko želite da popijete neko piće i da se sakrijete od sunca, pošto ovde prirodnog hlada nema.
Plaža “Blanca”
Plaža “Blanca” je poznata po svojim belim peščanim plažama i kristalno čistom moru. Ovo nekada malo ribarsko selo pretvorilo se u jedno od najpoplularnijih turističkih mesta na ostrvu, a opet je zadržala šarm i autentičnost. Plaža je opremljena brojnim sadržajima, uključujući ležaljke i suncobrane za iznajmljivanje, ali isto tako postoji i nekoliko restorana i kafića u blizini.
U blizini se nalaze i brojne prodavnice i butici, što plažu čini pogodnim mestom za kupovinu suvenira.
Zelena leguna “El Golfo”, “Los Hervideros” i “Janubio” solane
“El Golfo” je fascinantno prirodno područje na jugozapadnoj obali Lanzarotea, poznato po svom zelenom jezeru “Charco de los Clicos”. Ovo jezero je prepoznatljivo po svojoj jedinstvenoj zelenoj boji, koju mu daju minerali u vodi, posebno alge koje se nalaze u jezeru. Ovde se nalazi i crna plaža sa vulkanskim peskom koja okružuje jezero, stvarajući oštar kontrast sa zelenom vodom. Takođe, postoji i nekoliko vidikovaca odakle možete da se divite jezeru dok su pristupi plaži i samom jezeru regulisani kako bi se očuvala njihova prirodna lepota. Ovde očekujte velike gužve, naročito kada dođu turisti u autobusima.
Region “El Golfo” poznat je po ogromnim komadima zelenog poludragog kamena Olivin koji su sakriveni u crnom bazaltu. Plaža na kojoj smo ih mi sakupljali se zove “Playa de Montana Bermeja”.
“Los Hervideros” su spektakularna prirodna formacija na obali koja spaja moć vulkanskog pejzaža i silu Atlantskog okeana. Ova lokacija je nastala tokom erupcija koje su oblikovale ostrvo, kada je vrela lava došla u kontakt sa hladnom okeanskom vodom, formirajući neverovatne litice i pećine. Ovde je ulaz besplatan, a postoje i staze koje se protežu duž ivice ovih litica, kako bi se uživalo u prizoru talasa kako udaraju o stene i prskaju u visinu.
Ukoliko ste u ovom delu ostrva možete videti i “Salinas de Janubio”, jedne od najlepših i najvažnijih solana na Kanarskim ostrvima. Ove solane, smeštene su u blizini vulkanskog jezera i koriste tradicionalne metode za proizvodnju soli još od 19. veka.
“Puerto del Carmen”
“Puerto del Carmen” je jedno od glavnih turističkih mesta na Lanzaroteu, poznato po prelepim peščanim plažama, kristalno čistom moru i dinamičnom noćnom životu. Grad nudi širok spektar restorana, barova i prodavnica. Posebno smo uživali u činjenici da smo, uprkos letnjoj sezoni, brzo pronašli parking.
“Puerto del Carmen” se ponosi sa oko 6 km prelepih plaža. Najpoznatija i najpopularnija je “Playa Grande”, dok je “Playa de los Pocillos” najduža plaža. “Playa Matagorda” je savršena za jedrenje na dasci, dok je “Playa Guasimeta” zanimljiva zbog svoje blizine aerodroma, sa vidikovcem sa kojeg možete posmatrati slijetanje aviona.
Nadamo se da će vam ovaj tekst pomoći oko planiranja vašeg putovanja na Lanzarote. Ukoliko imate bilo kakva pitanja tu smo da vam pomognemo.
Ne zaboravite da se prijavite na naš “newsletter” kako bi bili u toku sa našim najnovijim tekstovima i avanturama.
Više priča i fotografija možete naći na našem instagram profilu. 🙂
🗺️ Ukoliko vas zanimaju neke ture na Lanzaroteu ili kupovina ulaznica bez čekanja u redu, bacite pogled na linkove koji se nalaze ispod. Srećno planiranje putovanja.
Putujući ranac se odjavljuje! 🙂
Ostavite komentar