Krit
Danas vas vodimo na Krit. Najveće ostrvo u Grčkoj je ujedno jedno od najpoznatijih letovališta.
Krit je i kolevka Evrope, jer je ovde nastala minojska kultura, prva visoko razvijena civilizacija zapadnog sveta. Istorija plus prelepe plaže idealna su kombinacija za nas.
Kako doći do Krita
Do Krita možete da dođete avionom i to do Herakliona ili Hanje.
✈️ Potražite najbolje letove za Krit
Vreme na Kritu
Glavni problem na Kritu je vetar. Na to morate biti pripremljeni. Koliko god u nekim momentima zbog toplote smo bili zahvalni zbog vetra, u drugim momentima smo ipak samo želeli da prestane. Slična situacija nas je dočekala i na Rodosu.
Sezona najjačih vetrova traje od početka do sredine avgusta.
Kako smo mi odlučili da par dana obilazimo ostrvo kolima, morali smo da vodimo računa o tome gde ima vetra u tom momentu. U tome nam je pomogla aplikacija “Poseidon”, gde možete između ostalog da pratite jačinu i pravac vetra.
Kada je jak vetar javljaju se i talasi. U Retimnu od 10 dana 4 dana je bila crvena zastavica zbog čega nije smelo da se kupa u moru. Međutim i kada je žuta zastavica treba voditi računa jer su dosta jake struje.
Smeštaj
Na Kritu smo bili ukupno 11 noći, a bili smo smešteni u gradu Retimno.
Iskreno jako smo zadovoljni tom odlukom. Ovaj grad ima sve što želite od jednog letovališta. Dugačko šetalište, plažu koja je duga 12 km, stari grad, Venecijansku luku, veliki broj taverni, kafića, prodavnica, ma nema šta nema.
Mi smo bili smešteni u hotelu Cosmos i bili smo jako zadovoljni uslugom i čistoćom.
🛏️ Smeštaje u Retimnu možete pretražiti u boxu ispod ili na ovom linku – Pronađi smeštaj.
(Ukoliko rezervišete smeštaj preko ovog linka, mi dobijamo mali procenat od strane Bookinga, a vi plaćate istu cenu. Hvala Vam! 🙂 )
Plaža u Retimnu
Što se tiče cena ležaljki i suncobrana u Retimnu, to sve zavisi od mesta. Ako vam ne odgovara šta nude neka mesta potrebno je samo da produžite malo napred i sigurno ćete naći ponudu koja je baš za vas. Cene na koje smo mi nailazili su od 9 evra za komplet dve ležaljke i suncobran ili je nekada prosto dovoljno da naručite neko piće u kafiću.
Plaže u blizini Retimna koje su dosta popularne su i Spilies i Bali plaža.
Prevoz
Što se tiče prevoza, koliko smo uspeli da primetimo, ono je jako dobro organizovano.
Između gradova Iraklion, Retimno i Hanja postoje redovne autobuske linije tako da ukoliko ne iznajmljujete auto, do ovih gradova je moguće lako doći.
Mi smo se odlučili da iznajmimo auto na tri dana. Auto smo rezervisali dva meseca ranije i jedva smo pronašli neki koji nama odgovara. Nismo želeli da rizikujemo da ne uspemo da nađemo auto na licu mesta, zbog toga je savet da i vi probate to pre puta da rešite.
🚗 Ukoliko planirate da iznajmite auto na Kritu, naša preporuka je da to uradite preko sajta „Discover cars“. Na njemu možete pronaći ponude velikih kompanija za rentiranje automobila, tako da ćete sigurno pronaći nešto što vama odgovara.
(Ukoliko iznajmite auto preko ovog linka, mi dobijamo mali procenat od strane agencije, a vi plaćate istu cenu. Hvala Vam! )
Putevi su solidni, ali ima dosta kamera na glavnim putevima pa treba biti obazriv.
Svakako kada iznajmljujete auto uzmite puno osiguranje, ali znajte da kod većine agencija osiguranje ne pokriva “off road” puteve, kao što je npr. put za Balos.
Takođe, obratite pažnju i na požare koji su dosta česti u julu i avgustu.
Besplatnog parkinga u Retimnu je uvek bilo, samo je potrebno više puta da se kruži. Takođe, postoje i parkinzi koji se plaćaju, tako da ćete se uvek na kraju negde parkirati.
“Baja Beach Bar”
Ukoliko ste smešteni u Retimnu jedan od načina da iskoristite vetrovito vreme je poseta “Baja Bach baru”. Cena ulaznice je 15 evra ukoliko hoćete da budete na plaži, a postoje i skuplje varijante.
Ležaljke su jako udobne, muzika lagana svira u pozadini, a imate i bazen da se rashladite, samo što je plitak.
Do njega se dolazi autobusom 19 ili 20, a ukoliko dolazite kolima parking je besplatan.
Plaža Preveli
Preveli plaža na Kritu je najinteresantnija plaža koju smo do sada posetili.
Ona se nalazi na samom ulasku u klisuru “Kourtaliotis”, na ušću reke Kourtaliotis u Libijsko more. Pošto reka ima dovoljno vode i u toku leta ovde se možete kupati i u slatkoj i slanoj vodi.
Totalno ludilo od mesta.
Ukoliko dolazite kolima potrebno je samo da u navigaciji ukucate ime plaže.
Parking se nalazi iznad plaže i košta 2 € za ceo dan.
Od parkinga do plaže treba nekih 15 minuta peške da se spuštate niz veoma zanimljive stepenice (povratak traje malo duže). Ima ih zaista mnoooogo, ali su usputni pogledi neverovatani. Spuštanje bi trajalo i kraće da nije vetar neverovatno jako duvao.
U par navrata mogli smo i da se okliznemo, zbog čega savetujemo da obujete patike kada ovde budete dolazili.
Druga opcija je da do plaže dođete čamcima koji kreću iz mesta Plakias.
Treća opcija je da dođete kolima do plaže “Drimiskiano Ammoudi”, koja se nalazi blizu Preveli plaže i povezuje ih kraća staza koja jeste strma ali to nije ništa u poređenju sa stepenicama.
Ono što daje poseban šarm ovom mestu jeste i to da se na obali reke nalazi velika šuma palminog drveća, koja celom ambijentu daje egzotičnu notu. Staza unutar šume je lepo obeležena tako da ne možete da se izgubiti.
U šumu palmi obavezno uđite jer se sigurno nećete pokajati. Zaista nestvarno mesto.
Plaža Souda
Nakon Preveli plaže odlučili smo se da posetimo još jednu plažu koja se nalazi par kilometara od letovališta Plakias. U pitanju je Suoda plaža. Ni tu nismo imali sreće sa vetrom ali smo barem imali divan pogled na more.
Souda se nalazi na izlazu iz male zelene doline gde se nalazi reka koja ima vodu tokom cele godine. Duž reke i na nekoliko mesta u oblasti postoje kolonije autohtonih kritskih palmi, što čini Soudu jednim od najvažnijih rezervata za ovu vrstu.
“Beach bar Galini” se nalazi na samoj plaži i ima totalno neki opuštaajući ambijent. Probajte njihove sokove fantastični su.
Nakon plaža smo se odlučili po preporuci da odemo u selo Myrios na ručak. Rekli su nam da izaberemo bilo koju tavernu jer se nećemo pokajati. Na kraju smo se odlučili za tavernu Panorama sa koje se pruža fenomenalan pogled. Suvlaki, musaka, baklava i domaća pita od jabuka su za svaku preporuku.
Plaža Falasarna
Na zapadnoj strani ostrva se nalazi plaža Falasarna koja je od Retimna udaljena 2 sata vožnje kolima. To je nam je omiljena plaža na Kritu.
Plaža je duga nekoliko kilometara tako da iako je posećuje veliki broj turista ne može da se oseti velika gužva. Voda jeste bila hladnija, ali je zato neverovatno bistra i čista. Nijedan video ili fotografija ne mogu to da prikažu.
Komplet dve ležaljke i suncobran koštaju 15 evra, a na plaži se nalaze i taverne koje imaju wc i kabinu za presvlačenje. Naravno postoji mogućnost da postavite peškire i suncobran na pesak, međutim pored tog vetra to je zaista nemoguća misija.
Ukoliko ovde dolazite kolima, plaža ima zaista veliki besplatan parking tako da oko toga ne morate da brinete.
Kada ste na plaži i kada gledate prema moru sa leve strane se nalaze dve uvalice gde se može lepo videti i roze pesak. Dok se sa desne strane nalazi plaža “Mala Falasarna” za koju takođe kažu da je prelepa.
Pored Balosa i Elafonisi, Falasarna spada u jednu od najlepših plaža na Kritu.
Posle dobro provedenog vremena na plaži uvek je sledeća stanica i dobar restoran. Restoran “Gramvousa” je od Falasarne udaljen nekih 20 minuta kolima u pravcu Hanje. Preporuka!
Hanja
Do Hanje iz Retimna vam treba nekih sat vremena vožnje. Mi smo do nje svratili kada smo se vraćali sa Falasarne.
Hanja je mesto koji mnogi biraju za svoju bazu tokom letovanja na Kritu. Nama se ona kao grad za nijansu više dopala od Retimna.
Na samoj obali se nalazi stara Venecijanska luka sa velikim brojem restorana. Stari grad sa uskim ulicama i šarenim zgradama je baš po našoj meri.
Znate onaj osećaj kada odete na neku destinaciju pa ne znate šta pre da gledate ili kupite? E pa takva je Hanja. Dosta je velika gužva kada krene da se smrkava, ali onda postaje još zanimljivija.
Ukoliko se dvoumite gde da letujete da li u Retimnu ili Hanji, verujte da su obe lokacije super. Retimno ima veliku plažu u samom gradu, a iz Hanje se mnogo lakše dolazi do najlepših plaža koje se nalaze na zapadnoj strani ostrva.
🛏️ Smeštaje u Hanji možete pogledati na ovom linku.
(Ukoliko rezervišete smeštaj preko ovih linkova, mi dobijamo mali procenat od strane Bookinga, a vi plaćate istu cenu. Hvala Vam! 🙂 )
Plaža Balos
Plaža Balos zajedno sa lagunom čini neverovatno čudo prirode. Sve te nijanse plave i zelene su nestvarne.
Do plaže možete da dođete na dva načina.
Brodom ili autom. Ukoliko se odlučite za brod, imate opciju da odete sa nekom organizovanom turom do grada Kisamos i onda brodom do Balosa ili svojim kolima do Kisamosa pa onda brodom.
U oba slučaja verovatno ćete obići i ostrvo Gramvousa koje je za svaku preporuku.
Ukoliko se odlučite za vožnju kolima do plaže znajte da većina rentacar agencija ne pokriva osiguranje za put do Balosa.
Put do plaže je krivudav, a na jednom delu ne postoji ni asfalt.
Takođe, kada se parkirate imate da pešačite da biste stigli do plaže.
Jedino što u ovom slučaju imate onaj fantastičan pogled na lagunu i plažu koja se može videti na internetu.
Na plaži ne postoji prirodan hlad tako da ne zaboravite da ponesete suncobran. Tamo se može iznajmiti set za 15€. Na Balosu se u jednom delu nalazi veliki plićak, ali postoje i delovi plaže koji su pogodni za one koji žele da plivaju.
Agencije koje vode na ture do Balosa se mogu naći na svakom koraku u svakom gradu, tako da nemojte to da vas brine.
Ostrvo Gramvousa
Nakon Balosa krenuli smo u istraživanje ostrva Gramvousa koje smo posetili u okviru naše ture brodom.
Od Balosa ostrvo je udaljeno nekih 10 minuta vožnje.
Kada stignete tamo možete da birate da li želite da svoja 2 sata, koliko se ostaje na ostrvu, iskoristite na plaži ili želite da se popnete do venecijanske tvrđave koja se nalazi na vrhu brda. I prva i druga opcija su fantastične. Ukoliko se odlučite za plažu, sigurno nećete pogrešiti jer je voda pre pre prelepaaaa.
Ukoliko se odlučite za tvrđavu, kao mi, takođe se nećete pokajati.
Do vrha nam je trebalo oko 20 minuta ne baš savršenom stazom, a bilo je i dosta toplo. Međutim, kada se prave pauze za uživanje u pogledu sve nekako ide lakše.
Naš savet je da ponesete patike sa sobom ukoliko planirate da se penjete do tvrđave.
Pogled sa vrha neverovatan i vredi svakog truda.
Zanimljivo je da se na ovom malom ostrvu nalazi oko 400 različitih biljaka, od kojih je 26 jedinstveno samo za Krit, kao i 98 različitih vrsta ptica.
Knosos
Jedan od najlepših dana na Kritu je bio kada smo napravili izlet do Knososa, koje predstavlja glavno arheološko nalazište na ostrvu.
Palata Knosos je lavirint velikih stubova, freski, istorije, mitova, a predstavlja i najveće središte minojske moći.
Šetajući nismo mogli da ostanemo ravnodušni koliko sve impresivno deluje. Iako se većina stvari koje su tamo pronađene nalaze u Arheološkom muzeju u Iraklionu, ono što se vidi tamo zaista je neverovatno. Ova palata je sada u ruševinama, ali je svakako neverovatno dobro očuvana s obzirom na svoju neverovatnu starost.
Knosos se vekovima smatrao za mit i legendu, dok ga 1900. godine nije otkrio engleski arheolog Artur Evans, kada su i započeta iskopavanja.
Nama je od Retimna trebalo oko sat vremena kolima, a ukoliko ste smešteni u Iraklionu možete doći i gradskim prevozom.
Ukoliko dolazite kolima postoji veliki besplatan parking, ali svakako potrudite se da dođete što ranije jer je već oko 10h dosta parking mesta bilo zauzeto. Ulaznice kupite online. Cena samo za Knosos je 15€, a za Knosos i Arheološki muzej u Iraklionu je 20€.
Margarites
Selo Margarites je mali instagram uživo, pun kreativnih ljudi koji svakog trenutka prave prava umetnička dela. Ono se nalazi u živopisnim zelenim brežuljcima regiona Retimno, a poznato je po svojoj grnčariji. U brojnim ateljeima gledali smo kako magija nastaje.
Ovde pored šolja, tanjira i drugog posuđa možete videti i neverovatno interesantne figurice koje ne možete da ne volite.
Dovoljno je da vam kažemo da smo se iz ovog sela vratili sa pune dve kese različitih proizvoda. Najbolja stvar od svega je što u nekim ateljeima proizvodi nisu skupi. Šolje, tanjiri i vaze se mogu naći već za 2,3 evra. Naravno ima i skupocenih proizvoda, ali svakako ima za svakoga po nešto.
Takođe, preporučujemo da ručate u ovom gradu i to u taverni “Veranda”. Divna hrana, divna usluga, divni ljudi i divan pogled.
Manastir Arkadi
Manastir Arkadi je najpoznatiji manastir na Kritu. On se nalazi 25 km od Retimna, na nadmorskoj visini od 500 m. Tokom perioda Kritske revolucije protiv Turske dominacije 1866. ovde se dogodila „Arkadijska tragedija“, takozvani „Holokaust”.
943 Grka, uglavnom žene i deca, su potražili utočište u ovom manastiru. Posle tri dana borbe i po naređenju igumana manastira, Krićani su digli u vazduh burad baruta, birajući da se žrtvuju radije nego da se predaju. Eksplozija nije okončala kritsku pobunu, ali je privukla pažnju ostatka sveta. Manastir Arkadi je proglašen od strane UNESCO, Evropskim spomenikom slobode i simbol je žrtvovanja i otpora grčkog naroda.
Ceo prostor oko manastira ima posebnu energiju, tako da ukoliko obilazite ovaj kraj ostrva ili ste smešteni blizu Retimna topla preporuka je da ga posetite. Ulaznica košta 3 evra.
Iako smo bili na Kritu 11 dana, imali smo utisak kao da smo bili 5. Svakako mi smo videli samo mali delić ovog velikog ostrva i jedva čekamo da mu se ponovo vratimo. Toliko još može da se vidi i istraži, a da toga nismo ni svesni.
Nadamo se da vam je ovaj tekst o Kritu bio koristan. Ukoliko imate bilo kakva pitanja slobodno nam pišite.
Do neke sledeće avanture.
🗺️ Ukoliko vas zanimaju neke ture na Kritu ili kupovina ulaznica bez čekanja u redu, bacite pogled na linkove koji se nalaze ispod. Srećno planiranje putovanja.
Putujući ranac se odjavljuje! 🙂
Ostavite komentar